خدمات بخش تخصصی

تست ریه در شاهین شهر

تست ریه در شاهین شهر
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تست ریه

اسپیرومتری یا تست ریه روشی برای بررسی ظرفیت تنفسی و سلامت کلی ریه ها است. برای تست ریه باید در لوله دستگاهی به نام اسپیرومتر تنفس کنید. این دستگاه حجم هوایی که به ریه ها می رود و بر میگردد و همینطور سرعت این فرایند را ثبت می کند.

 

فرایند تست ریه در شاهین شهر

برای تست ریه اول از همه بینی شما با گیره های مخصوص بسته می شود. این کار برای هدایت تمام حجم ریه به سمت دهان است. اول باید نفس عمیقی از لوله دستگاه بگیرید، سپس باید با تمام توان خود هوا را به سمت بیرون فشار دهید. این فرایند حداقل سه بار انجام می شود تا نتایج آن قابل اعتماد باشد. در صورتی که پس از سه بار دکتر تشخیص دهد که کارایی ریه های شما نرمال نیست، داروی تنفسی مخصوصی به شما می دهد. سپس فرایند سه بار دیگر تکرار می شود. بعد از این مرحله پزشک نتایج سه بار اول را با سه بار دوم مقایسه می کند. در صورتی که داروی تنفسی باعث بهبود نتایج شده باشد، می شود نتیجه گرفت ریه های شما مشکلی دارند.

 

 

تست ریه در شاهین شهر

دستگاه تست ریه

 

 

اهمیت تست ریه

تست ریه برای تشخیص بیماری های تنفسی کاربرد دارد. علاوه بر آن بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند به طور مرتب باید این آزمایش را انجام دهند تا کارایی ریه های آنها به دقت بررسی شود. این تست معمولا برای افرادی که در معرض بیماری های تنفسی قرار دارند به صورت دوره ای تجویز می شود. برای مثال کارگران معدن هر سه ماه باید این تست را انجام دهند.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  درمان دیابت در شاهین شهر

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

 

 

مبنای تشخیص در تست ریه

مبنای تشخیص در تست ریه، ظرفیت حیاتی فشار و حجم بازدم در ثانیه است. بعد از تنفس در لوله دستگاه، دستگاه اطلاعات مربوط به این دو فاکتور را با دقت بالا ثبت می کند. اگر مسیر های هوا بین ریه و دهان به هر دلیلی مسدود باشند یا ماهیچه های ریه ضعیف شده باشند، حجم هوای دم و بازدم به شدت کاهش خواهد یافت.

نتیجه نرمال ثابتی برای تست ریه وجود ندارد. در واقع نتیجه بر مبنای سن، نژاد، قد و وزن برای هر کسی متفاوت است. پزشک بر اساس این متغیر ها، نتیجه نرمال برای شما را محاسبه می کند و سپس نتیجه تست شما را با آن مقایسه می کند.

 

 

تست ریه در شاهین شهر

تست ریه به کمک گیره دماغ مخصوص و دستگاه اسپیرومتر انجام می شود.

 

 

عوارض

تست ریه هیچگونه خطری برای هیچکس ندارد. ممکن است در حین تست یا بعد از آن احساس سرگیجه کنید که به دلیل دم و بازدم های سنگینی که در دستگاه انجام می دهید، طبیعی است. انجام این تست فشار زیادی به بدن وارد نمی کند اما اگر سابقه بیماری قلبی دارید حتما این موضوع را با پزشک در جریان بگذارید. در صورتی که قبل از شروع تست احساس سرگیجه یا حالت تهوع دارید، حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

 

بعد از تست ریه چه باید کرد؟

اگر نتیجه تست شما در بازه طبیعی قرار نگیرد، پزشک آزمایش های دیگری برایتان می نویسد تا از جزییات مشکل ریه شما آگاه شود. آزمایش خون و عکس برداری از سینه بخشی از این آزمایش ها هستند. شما می توانید برای آزمایش خون و عکس برداری به درمانگاه شهرآرا مراجعه کنید.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  متخصص غدد و متابولیسم در شاهین شهر

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

 

 

تست ریه در شاهین شهر

شاهین شهر، شهری صنعتی به حساب می آید. از این روی کارخانجات زیادی در شهر و حومه آن وجود دارند. دود های تولید شده توسط این کارخانه ها می تواند به سلامت ریه شما آسیب برساند. اگر در یکی از این کارخانجات مشغول به کار هستید، تست ریه به صورت دوره ای حتما توصیه می شود. شما می توانید برای انجام این تست از درمانگاه شهرآرا واقع در بلوار امام خمینی شاهین شهر، به صورت آنلاین نوبت بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *