خدمات بخش تخصصی

تست عصب عضله در شاهین شهر

تست عصب عضله در شاهین شهر
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تست عصب عضله چیست؟

الکترومیوگرافی (EMG) نوعی آزمایش الکترودیاگنوستیک است که برای مطالعه عملکرد عصب و عضله استفاده می شود. معمولاً توسط فیزیوتراپیست  یا متخصص مغز و اعصاب انجام می شود. آزمایش عصب عضله می تواند اطلاعات خاصی را در مورد میزان آسیب عصبی و یا عضلانی به پزشک ارائه دهد و همچنین می تواند محل دقیق آسیب را تعیین کند و نشانه هایی را ارائه دهد که آیا آسیب قابل برگشت است یا خیر.

 

تست عصب عضله در شاهین شهر چگونه انجام می شود ؟

تست عصب عضله معمولاً شامل دو بخش است: ۱) مطالعات هدایت عصبی (NCS) و ۲) معاینه الکترود سوزنی (NEE).

 

در طول اولین بخش آزمایش (NCS)، دیسک‌های کوچکی روی پوست قرار می‌گیرند تا عملکرد عصبی را ثبت کنند. سپس تحریک الکتریکی خفیف روی پوست اعمال می شود تا توانایی اعصاب برای حمل تکانه الکتریکی به دیسک های ضبط را آزمایش کند. می توانید اعصاب خود را شبیه کابل های برق تصور کنید. کابل آسیب دیده از عبور جریان الکتریسیته از آن و تامین انرژی دستگاه هایی که به آن متصل است (مانند تلویزیون شما) جلوگیری می کند. به روشی مشابه، اعصاب آسیب دیده از عبور سیگنال های الکتریکی و ضبط شدن توسط دیسک های متصل به پوست شما جلوگیری می کند.

 

در طول بخش دوم تست (NEE)، یک سوزن کوچک در ماهیچه ها قرار می گیرد تا به طور مستقیم عملکرد و سلامت عضلات را آزمایش کند. هنگامی که سوزن در عضله قرار می گیرد، ممکن است احساس سوزن خفیف احساس شود. در این بخش از آزمایش، هیچ تحریک الکتریکی از طریق سوزن انجام نمی شود و هیچ چیزی از طریق نوک سوزن تزریق نمی شود. می توانید سوزن را شبیه به میکروفون در نظر بگیرید. این فقط یک دستگاه ضبط است. سوزن از طریق یک کابل به کامپیوتر متصل می شود که به پزشک اجازه می دهد هم بشنود و هم ببیند عضله شما چه در حالت استراحت و در چه حالت حرکت انجام می دهد.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  متخصص کودکان در شاهین شهر

 

 

تست عصب عضله در شاهین شهر

 

 

در بیشتر موارد، پزشک هر دو بخش تست عصب عضله را انجام می دهد، اما در برخی شرایط، ممکن است فقط یکی انجام شود.

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

 

 

تست عصب عضله برای تشخیص چه مواردی به کار می رود ؟

تست عصب عضله برای کمک به تشخیص انواع اختلالات عضلانی و عصبی استفاده می شود. آزمایش عصب عضله کمک می کند تا بفهمید آیا عضلات به سیگنال های عصبی به درستی پاسخ می دهند یا خیر. مطالعات هدایت عصبی به تشخیص آسیب یا بیماری عصبی کمک می کند. هنگامی که آزمایش‌های عصب عضله و مطالعات هدایت عصبی با هم انجام می‌شوند، به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دهد علائم شما ناشی از اختلال عضلانی یا مشکل عصبی است.

شرایطی که آزمایش عصب عضله  به تشخیص آنها کمک می کند عبارتند از:

سندرم تونل کارپال

عصب فشرده

رادیکولوپاتی

سیاتیک

نوروپاتی ها

بیماری های عضلانی

دیستروفی عضلانی

ALS (که قبلاً به عنوان بیماری لو گهریگ شناخته می شد)

میاستنی گراویس

 

چرا پزشک از شما می خواهد آزمایش عصب عضله انجام دهید ؟

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، پزشک ممکن است آزمایش عصب عضله را تجویز کند:

 

بی حسی

کاهش حس

سوزن سوزن شدن یا احساس مکرر “سوزن و سوزن”

تشعشع درد یا احساس سوزش

اسپاسم یا ضعف عضلانی

مشکل در انجام کارهای روزانه مانند راه رفتن، بستن دکمه های لباس یا دست زدن به اشیا

 

 

تست عصب عضله در شاهین شهر

 

 

آزمایش عصب عضله چقدر طول می کشد؟

آزمایش عصب عضله معمولاً بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد، بسته به شرایط مورد آزمایش و یافته های مطالعه. گزارشی شامل نتایج و تفسیر برای پزشک شما ارسال خواهد شد. در درمانگاه شبانه روزی شهرآرا این فرایند به سرعت برای شما انجام خواهد شد .

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  درمان پروستات در شاهین شهر

 

آیا آزمایش عصب عضله دردناک است؟

آزمایش عصب عضله ممکن است منجر به احساس سوزن سوزن شود، اما معمولاً بدون نیاز به داروهای مسکن به خوبی تحمل می شود.

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

 

 

آمادگی های قبل از تست عصب عضله در شاهین شهر

آزمایش عصب عضله بسیار ایمن است، اما اگر قبل از انجام آزمایش از داروهای رقیق‌کننده خون، ضربان‌ساز یا دفیبریلاتور کاشته شده استفاده می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. برای افرادی که پروتزهای تعویض مفصل ران، زانو یا سایر پروتزهای مفصلی دارند، هیچ آمادگی خاصی لازم نیست.

اگر از داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون) استفاده می کنید یا ضربان ساز یا دفیبریلاتور کاشته شده دارید، باید قبل از انجام آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید. به طور کلی این شرایط هیچ عارضه ای ایجاد نخواهد کرد و می توانید با خیال راحت آزمایش عصب عضله را انجام دهید.

بر خلاف آماده شدن برای عمل های دندانپزشکی یا انواع خاصی از جراحی ها با مصرف آنتی بیوتیک، در بیمارانی که جایگزین مفصل یا سایر ایمپلنت های مصنوعی در بدن خود دارند، آمادگی خاصی لازم نیست. شما باید هر دارویی را که به طور معمول مصرف می کنید در روز آزمایش مصرف کنید. آزمایش عصب عضله بسیار ایمن است. سوزن های عصب عضله فقط برای یک بیمار استفاده می شوند، بازیافت نمی شوند و بلافاصله پس از استفاده دور ریخته می شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۴.۷]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *