خدمات بخش تخصصی

درمان ناباروری در شاهین شهر

درمان ناباروری در شاهین شهر
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

درمان ناباروری

تولید مثل و فرزندآوری از والاترین اهداف هر فرد در جامعه سالم است. به دلایل مختلفی ممکن است افراد از این وظیفه شرعی و میل طبیعی برای تولید مثل محروم شوند. یکی از پررنگ ترین مشکلات زوجین در مقابل تولید مثل، ناباروری است. امروزه ناباروری به عنوان شاخه ای مستقل مورد مطالعه است و متخصصان توانسته اند دلایل بسیاری برای ناباروری پیدا کنند. اما جای هیچ نگرانی نیست. متخصصان این زمینه علاوه بر دلایل و نشانه ها توانسته اند به درمان ناباروری هم دست یابند تا این آرزو برای کسی محال نباشد. در این مقاله به دلایل، نشانه ها و درمان ناباروری خواهیم پرداخت.

 

درمان ناباروری در شاهین شهر

فرزندآوری و بقای نسل از نیاز های هر زوجی است.

 

 

ویزیت اولیه

بعد از مراجعه به متخصص مواردی در مورد زمینه پزشکی زوجین مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا دلایل احتمالی ناباروری مشخص شود. در این مراجعه بیماری های عفونی زوجین، سابقه جراحی، التهاب بیضه و مصرف دارو های خاص بررسی خواهد شد. جزییات رابطه زوجین در این ویزیت می تواند مهم باشد. سوال هایی در مورد تعداد دفعات نزدیکی و اختلالات مربوط به رابطه جنسی (دیرانزالی، بی حسی جنسی) پرسیده خواهد شد. در صورتی که مشکلی در این مرحله وجود داشته باشد متخصص راه حل هایی برای این مشکلات ارائه خواهد داد.

در غیر این صورت سابقه خانوادگی زوجین بررسی خواهد شد. وجود سابقه نازایی در خانواده، نقایص مادرزادی و اختلالات ارثی از مواردی هستند که بررسی خواهد شد. سپس متخصص آزمایش های هورمونی و ژنتیکی درخواست خواهد کرد و بر اساس اطلاعات موجود روش درمان مشخص خواهد شد.

 

دلایل ناباروری مردان

مشکلات مربوط به دستگاه تولید مثل آقایان شامل موارد زیادی نمی شود و فقط دو مورد می تواند بر نازایی تاثیر مستقیم داشته باشد. رایج ترین مشکل در نازایی آقایان عملکرد غیرطبیعی اسپرم است. حجم اسپرم تولید شده توسط بیضه ها می تواند از صدهزار الی ده میلیون متغیر باشد و طبیعتا هرچقدر تعداد اسپرم ها بیشتر باشد شانس باروری بیشتر است.

نقایص ژنتیکی، بیماری های زمینه ای (دیابت، فشار خون)، بیماری های جنسی (کلامیدیا، سوزاک، ایدز) و آسیب های فیزیکی در بیضه می توانند بر حجم اسپرم و در نهایت، ناباروری نقش داشته باشند. علاوه بر این سموم و مواد شیمیایی هم می توانند نقش تخریب کننده ای داشته باشند. این مواد شامل سموم کشاورزی، تشعشعات رادیواکتیو، توتون و نیکوتین،الکل و دارو های استروئیدی می شوند. علاوه بر این، روش های درمانی که برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرند می توانند باعث نازایی شوند.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  روانپزشک در شاهین شهر

دومین مشکل مربوط به نازایی مردان اختلال در انتقال اسپرم از بیضه به بیرون است. اختلالات جنسی مثل زودانزالی یا برخی بیماری های ژنتیکی می توانند در انتقال اسپرم مشکل ایجاد کنند. همچنین مشکلات فیزیکی مثل وجود انسداد در رگ های بیضه و یا صدمه دیدن آنها می تواند از انتقال اسپرم جلوگیری کند.

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

 

 

دلایل ناباروری در زنان

دلایل زیادی می تواند در ناباروری زنان نقش داشته باشد. اختلالات تخمک گذاری، ناهنجاری های رحمی و نارسایی اولیه تخمدان می تواند باعث ناباروری زنان شود. اختلالات تخمک گذاری معمولا تحت تاثیر مشکلات هورمونی به وجود می آید. این مشکلات می توانند مربوط به هورمون های جنسی یا غیر جنسی باشند. برای مثال هورمون پرولاکتین و هورمون تیروئید هر دو می توانند باعث ناباروری شوند.

ناهنجاری های رحمی شامل وجود پولیپ در رحم یا شکل غیر طبیعی رحم می شود. این ناهنجاری ها چه در دهانه رحم و چه در داخل رحم با مسدود کردن لوله های رحم یا جلوگیری از لقاح می توانند باعث ناباروری شوند. این ناهنجاری ها می توانند علائمی از وجود سرطان رحم باشند. هر گونه آسیب توسط بیماری های مقاربتی یا بیماری های عفونی می تواند باعث ایجاد این ناهنجاری ها شود.

نارسایی اولیه تخمدان یا یائستگی زودرس به دلیل توقف سیستم تولید مثل زنان به دلایل مختلف مثلا مشکلات ژنتیکی یا بیماری های خودایمنی می تواند با توقف فرایند جداسازی تخمک باعث ناباروری شود.

 

انواع درمان

با پیشرفت تکنولوژی روش های درمان زیادی برای ناباروری کشف شده است. این روش ها با توجه به دلایل ناباروری و همینطور شرایط آنها برای هر زوج انتخاب می شود. اولین روشی که هر زوج امتحان می کنند دارو درمانی است. در این روش دارو های هورمونی برای تحریک تخمدان و تولید تخمک بیشتر تجویز می شود. در صورتی که دارو درمانی مشکل را حل نکند زوجین وارد مراحل بعدی درمان ناباروری می شوند.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  متخصص اعصاب و روان در شاهین شهر

IVF روشی نوین برای درمان ناباروری است که طی آن، نمونه اسپرم و تخمک زوجین در محیطی آزمایشگاهی قرار می گیرد. در ادامه لقاح در محیط آزمایشگاهی انجام می شود و پس از انجام آزمایش های لازم وارد رحم قرار می گیرد. به این صورت هرگونه مشکل که می تواند از لقاح در داخل بدن جلوگیری کند از بین می رود. البته لازم به ذکر است این روش در درمانگاه شبانه روزی شهرآرا انجام نمی شود .

 

درمان ناباروری در شاهین شهر

مراحل IVF

 

 

روش بعدی میکرواینجکشن نام دارد. این روش در مواردی استفاده می شود که اسپرم های سالم مرد کم باشد. بعد از نمونه گیری اسپرم های سالم جدا شده و با دقت بیشتر و نرخ باروری بیشتر درون تخمک تزریق می شود. بقیه مراحل آن مشابه IVF است.

GIFT و ZIFT روش های کمتر شناخته شده دیگری هستند که کارکردی مشابه IVF دارند. در این دو روش مراحل تقریبا مشابه IVF هستند با این تفاوت که زمان تزریق لقاح شکل گرفته به رحم ۲۴ ساعت بعد از شکل گیری آن است. نرخ باروری و موفقیت در این روش بیشتر از IVF است.

در صورتی که زن به هر دلیلی تخمک نداشته باشد، می توان از تخمک اهدا شده استفاده کرد. در این روش اسپرم مرد به تخمک اهدایی تزریق می شود و بعد از لقاح وارد رحم زن می شود. در برخی موارد که مشکلات رحمی باعث ناباروری می شود، رحم جایگزین پیشنهاد می شود. در این روش بعد از تزریق اسپرم به تخمک زن، لقاح وارد رحم زن دیگری می شود تا جنین آنها را پرورش دهد.

 

 

درمان ناباروری در شاهین شهر

تزریق اسپرم درون تخمک

 

 

درمان ناباروری در شاهین شهر

درمانگاه شهرآرا واقع در بلوار امام خمینی شاهین شهر، با مجهز ترین دستگاه های پزشکی روز دنیا و کادری مجرب، متخصص و متعهد برای درمان ناباروری و نازایی در خدمت مردم اصفهان است. شما می توانید به صورت آنلاین نوبت خود را ثبت کنید و از خدمات درمانگاه شهرآرا بهره مند شوید.

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۴.۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *