خدمات بخش تصویربرداری

رادیولوژی در شاهین شهر

رادیولوژی در شاهین شهر
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی یا پرتونگاری به روش های عکس برداری توسط انرژی تابشی گفته می شود. این عکس برداری ها در تشخیص و درمان بیماری ها جسمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. پرتونگاری از امواج فراصوت برای عکس برداری از اعضای بدن استفاده می کند. سپس به کمک این عکس ها، پزشکان قادر به تشخیص و شناسایی بیماری خواهند بود.

 

 

رادیولوژی در شاهین شهر

نمونه عکس های پرتونگاری

 

 

امواج فراصوت

همانطور که گفته شد امواج فراصوت نقش کلیدی در رادیولوژی دارند. اما امواج فراصوت چیست؟ امواج فراصوت به امواجی گفته می شود که فراتر از آستانه شنوایی انسان است. این امواج در دستگاه های پرتونگاری توسط برق تولید می شوند.

رادیولوژیست کیست؟

متخصص رادیولوژی، رادیولوژیست نام دارد. این فرد رشته دانشگاهی پرتونگاری را می گذراند و بعد از اتمام تحصیل، بعد از چهار سال کارآموزی، اجازه کار به عنوان متخصص را دارد. این افراد به دلیل مجاورت مداوم اشعه ایکس در خطر آسیب های ناشی از امواج فراصوت هستند.

 

 

 

 

 

مداخله ای

همانطور که گفته شد، رادیولوژی برای عکس برداری و تشخیص بیماری ها استفاده می شود. اما شاخه ای از پرتونگاری به عنوان پرتونگاری مداخله ای هم وجود دارد. در این شاخه، از امواج فراصوت برای نمونه برداری، یا از بین بردن غده ها و سلول های سرطانی استفاده می شود.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  سونوگرافی کالر داپلر در شاهین شهر

انواع رادیولوژی تشخیصی در شاهین شهر

رادیولوژی به تمامی روش های عکسبرداری گفته می شود. این روش ها تفاوت زیادی با هم دارند و برای مصارف متفاوتی به کار می روند. ماموگرافی، ام آر آی، سونوگرافی و انواع اسکن (پت اسکن، موگا، گالیم و …) از روش های شناخته شده پرتونگاری هستند. لازم به ذکر است روش های ماموگرافی ، MRI ، سی تی اسکن و پت اسکن در درمانگاه شبانه روزی شهرآرا انجام نمی شود .  شما می توانید برای کسب آگاهی در مورد روش مناسب برای پرتونگاری خودتان، به صورت آنلاین نوبت ثبت کنید و از مشورت متخصصان درمانگاه شهرآرا بهره مند شوید.

 

 

رادیولوژی در شاهین شهر

نمونه ای از دستگاه های پرتونگاری

 

 

 

آمادگی های لازم برای رادیولوژی در شاهین شهر

روش های رادیولوژی به دو دسته تقسیم می شوند. روش هایی که نیاز به تزریق دارند و روش هایی که به تزریق نیاز ندارند. مواد های تزریقی شامل اگزنون، گلوکز و … می شود. در صورتی که نیاز به تزریق باشد، باید بیست و چهار ساعت قبل از تصویربرداری، تزریق انجام شود و طی این بیست و چهار ساعت بیمار در شرایط استراحت مطلق قرار گیرد. بین روش هایی که نیاز به تزریق ندارند، آمادگی های لازم شامل خوردن آب از دو ساعت قبل از تصویربرداری یا نخوردن غذا هشت ساعت قبل از تصویربرداری می شود.

برای کسب اطلاعات در مورد آمادگی لازم برای تصویربرداری خود، شما می توانید از متخصصان درمانگاه شهرآرا مشورت بگیرید.

آیا رادیولوژی عوارض دارد؟

امواج فراصوت استفاده شده در رادیولوژی می توانند بسیار خطرناک باشند. این امواج می توانند منجر به سقط جنین، نازایی و سوختگی های پوستی شوند. اما از آنجایی که این امواج در شرایط آزمایشگاهی و با نظارت متخصص و توسط دستگاه های پیشرفته انجام میشوند تا حد زیادی بی خطر هستند. توجه داشته باشید که پرتونگاری حتما باید با دستگاه های تایید شده توسط سازمان بهداشت و متخصصان این حوزه انجام شود تا از هر خطری اجتناب شود.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  سونوگرافی در شاهین شهر

درمانگاه شهرآرا شاهین شهر با کادری مجرب و با سابقه و با دستگاه های پیشرفته اطمینان خاطر شما را فراهم می کند.

 

 

 

 

 

رادیولوژی در شاهین شهر

همانطور که گفته شد، فقط مراکز تایید شده شامل بیمارستان ها و درمانگاه ها اجازه انجام رادیولوژی دارند. درمانگاه شهرآرا شاهین شهر، با بیشتر از سی سال سابقه و خدمات شبانه روزی، با کادر متخصص و با تجربه مجهز به جدیدترین دستگاه های پرتونگاری است. این مرکز اولین و تنها مرکز مجهز به سونوگرافی کالر داپلر در استان اصفهان است. شما می توانید به صورت آنلاین نوبت خود را ثبت کنید و از تجربه و مهارت متخصصان این مجموعه استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۴.۸]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *