زخم و درمان زخم

زخم چیست ؟

زخم چیست
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

زخم سطحی و درمان زخم سطحی

همه افراد دست کم یک بار در قسمتی از بدنشان دچار جراحت شده‌اند. در قبال این سوال که زخم چیست، باید بگوییم؛ جراحت‌هایی هستند که بر اثر عوامل مختلف روی پوست و بافت‌های عمیق‌تر بدن به وجود می‌آیند. چنانچه جراحت‌های سطحی پوست با خونریزی همراه باشد، این احتمال وجود دارد که آلودگی وارد بدن شود. با این همه، بریدگی و خراش‌های سطحی که تنها سوزش دارند و خونریزی در آنها مشاهده نمی‌شود، کمتر مورد حمله آلودگی‌ و میکروب قرار می‌گیرند. از همین رو، در این نوع جراحت‌های سطحی، عفونت کمی دیده می‌شود.

 

زخم سطحی

خراشیدگی پوست درد بسیاری دارد

 

 

 

برای درمان زخم تازه، از پانسمان‌های مناسب کمک بگیرید. همانطور که می‌دانید، قرار گرفتن محل آسیب دیده در محیطی آلوده، می‌تواند به وخامت جراحت کمک کند. پانسمان خوب و اصولی، در بهبود سریع جراحت‌های سطحی پوست نقشی غیرقابل انکاری دارند. جراحت‌های سطحی، خیلی سریع عفونی شده و مجروح را دچار مشکلات بیشتری می کند. میکروب‌ها با نفوذ به این جراحت‌ها می‌توانند به لایه‌های عمیق پوست نفوذ کنند. اگر آلودگی به گره‌های لنفاوی وارد شود، تا سراسر بدن پیشروی خواهد داشت.

برای خوب شدن سریع زخم سطحی، باید روی آن را با دقت پانسمان کرد. اگر جراحت به خوبی پوشانده شود، ضمن کنترل خونریزی از جذب آلودگی بیشتر نیز جلوگیری می شود. پانسمان درست و اصولی همچنین به خوبی جلوی ترشحات ناشی از جراحت را نیز می گیرد. همین مساله باعث التیام و بهبود سریع زخم می شود. در ادامه به انواع جراحت های سطحی اشاره می کنیم.

 

 

درمان انواع زخم

پانسمان اصولی از اولین اقدامات درمان جراحت است

خراشیدگی یا ساییدگی در زخم های سطحی

این نوع زخم بر اثر ساییدن شدن سطح بالایی پوست ایجاد می شود. از آنجا که عمده اعصاب این سطح، دچار صدمه می شوند، جراحت می تواند بسیار دردناک باشد. این نوع جراحت ها هر چند که دردناک توصیف می شوند، اما خونریزی ندارند. در ضمن، خراشیدگی در سطح وسیع را باید جدی گرفت. در این نوع جراحت ها اگر گردوغبار و خاک یا جسم خارجی در آن فرو رفته باشد، ممکن است جراحت را وخیم تر کند. برای درمان این نوع ساییدگی ها باید دقت کرد، اگر جسمی خارجی در سطح پوست فرو رفته است، آن را بیرون بکشیم. سپس محل خراش را به آرامی با آب ولرم و صابون مناسب بشوییم. پس از ریختن بتادین در اطراف خراشیدگی، آن را ضدعفونی کرده و پانسمان نماییم.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  درمان زخم دیابت

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

 

 

زخم شکاف دار یا بریدگی های سطحی

زخم شکاف دار دارای لبه ای صاف بوده و شبیه بریدگی است. این نوع جراحت، دارای بریدگی بسیار نازکی است که مانند لبه کاغذ است. این نوع بریدگی نیز دارای سوزش زیادی است. شدت خونریزی در آن به عمق، محل و اندازه شکافی که در بدن ایجاد شده است، بستگی دارد. این نوع آسیب پوستی نیز باید بلافاصله بررسی شود تا اگر جسم خارجی در آن مشاهده شد، آن را بیرون بکشیم. پس از تمیز کردن محل جراحت، باید آن را با بتادین شستشو داده و با دقت پانسمان کنیم. این بریدگی های سطحی نیز در صورت عدم رسیدگی، جراحت را با ترشحات عفونی مواجه خواهد کرد.

 

زخم عمیق و درمان زخم عمیق

زخم عمیق نیز دارای انواع مختلفی است که در این قسمت به آن می پردازیم. این نوع جراحت دارای لبه های ناصافی است که بر اثر تماس با شی تیز و برنده مانند تیغ یا چاقو به وجود می آید. در این نوع جراحت، سطح پوست ضمن پاره شدن، بافت های زیرین پوست را نیز تحت تاثیر قرار داده و باعث خونریزی شدید می شود. برای درمان لازم است، ابتدا خونریزی را متوقف کنیم. این کار با کمک فشار مستقیم انجام می شود. بعد لبه های بریدگی را باید به هم برسانیم. اگر عضو آسیب دیده را ثابت نگه داشته و آن را کمی بالاتر از قلب نگه داریم، خونریزی کمتر خواهد شد.

زخم عمیق نیز مانند بریدگی و خراش های سطحی نیز باید بررسی شوند تا اثری از خاک، آلودگی یا جسم خارجی در آن وجود نداشته باشد. سپس با بتادین محل را ضدعفونی کرده و آن را با دقت پانسمان می کنیم. بهتر است فرد مجروح را هر چه سریعتر به مرکز درمانی منتقل نماییم. در این شرایط، توصیه می شود حتما هنگام پانسمان، از دستکش معاینه استفاده کنیم.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  درمان زخم دیابت با پلاسما چگونه انجام می شود؟

 

 

 

زخم عمیق

بریدگی ها دارای لبه ای صاف و هموار  هستند

 

جراحت بر اثر کنده شدگی

همانطور که در این متن نیز به آن اشاره شد، زخم های عمیق دارای انواع مختلفی هستند؛ زخم بر اثر کنده شدگی یکی از آن ها است. در این نوع مصدومیت، بخشی از پوست یا حتی ماهیچه مجروح از بدن جدا شده و حالت آویختگی به خود پیدا می کند. برای درمان باید سطح زخم را تمیز کرده و خونریزی آن را متوقف کنیم. چنانچه بخشی از پوست یا ماهیچه کنده و آویزان شده باشد، باید آن را در محل قبلی خود قرار دهیم. سپس با تنظیف یا پارچه ای مناسب روی آن را ببندیم. سپس مجروح را در اولین فرصت به مرکز درمانی برسانیم.

 

 

مشاهده پزشکان درمانگاه و ثبت نوبت

 

 

 سوراخ شدگی در سطح پوست

گاهی اوقات زخم شبیه یک سوراخ خواهد بود. این نوع جراحت ها بر اثر وارد شدن یک شی نوک تیز به بدن به وجود می آیند. خوب است بدانید، این نوع جراحت همیشه با خونریزی همراه نیست. با این همه اگر در ناحیه شکم و قفسه سینه سوراخ شدگی به وجود آید، احتمال خونریزی شدید خواهد بود. گاهی اوقات سوراخ شدن این نواحی از بدن، باعث مرگ مجروح می شود. برای درمان ابتدا اجازه بدهید کمی خون از بدن خارج شود تا محل سوراخ شدن کمی تمیز شود. اگر شی خارجی در بدن وجود دارد، آن را خارج نکنید. خارج کردن شی باعث بیشتر شدن خونریزی می شود. روی زخم را با گاز استریل پوشانده و فوری مجروح را به بیمارستان منتقل کنید.

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *