خدمات بخش تصویربرداری

سونوگرافی کالر داپلر در شاهین شهر

سونوگرافی کالرداپلر در شاهین شهر
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

توضیحاتی درباره سونوگرافی کالر داپلر در شاهین شهر

سونوگرافی کالر داپلر در شاهین شهر، برای بررسی دقیق سرعت و جهت جریان خون در رگ ها، استفاده می شود.  تصویرسازی از احشاء و امعاء داخل شکم و قسمت های مختلف بدن به وسیله امواج ماوراء صوت، را سونوگرافی می گویند. همچنین سونوگرافی برای کنترل سلامتی جنین در خانم های باردار و تشخیص آسیب های ایجاد شده بعد از حملات قلبی انجام می شود.

سونوگرافی کالر داپلر چیست؟

برای انجام سونوگرافی کالر داپلر بیمار بر روی تخت دراز می کشد. متخصص سونوگرافی در شاهین شهر بر روی مبدل،  یک ژل محلول در آب را قرار می دهد. سپس امواج ماوراء صوت، به داخل بدن بیمار فرستاده می شود.  طول موج این امواج بعد از برخورد با  سلول ها و گلبول های خون،  تغییر می کند. امواج بازگشتی به دستگاه، به علت تغییرات ایجاد شده در طول موج، می توانند تصاویر سونوگرافی داپلر را بسازند.

طبق اطلاعات کسب شده از ارسال و بازگشت امواج فرا صوت، مشخص می شود که سرعت و جهت جریان خون در عروق مورد نظر چگونه است. همچنین مشخص می شود که در مسیر جریان خون در رگ ها، انسداد وجود دارد یا خیر؟

تفاوت سونوگرافی کالر داپلر با سونوگرافی معمولی

در سونوگرافی معمولی یا سونوگرافی دو بعدی و یا سه بعدی ،  برای ایجاد تصویر از ساختار بافت و  اندام های داخلی بدن، از امواج صوتی استفاده می شود. با این روش نمی توان جریان خون را به تصویر کشید. اما در روش داپلر سرعت و جهت جریان خون مشخص می شود.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  سونوگرافی سینه در شاهین شهر

 

سونوگرافی کالرداپلر در شاهین شهر

سونوگرافی کالر داپلر

 

 

انواع سونوگرافی کالر داپلر در شاهین شهر

تکنولوژی سونوگرافی کالر داپلر یک روش بسیار مطمئن، غیر تهاجمی، دقیق و بدون درد و خونریزی می باشد.  در بسیاری موارد انجام سونوگرافی داپلر، جایگزین مناسبی برای استفاده از روش آنژیوگرافی به وسیله اشعه ایکس می باشد.

سونوگرافی کالر داپلر: در این روش از طیف رنگ های مختلف استفاده می شود تا جریان خون و ساختار اندام های مختلف مشخص شوند. در این روش سرعت و جهت جریان خون با کیفیت مطلوب تری مشخص می شود.

سونوگرافی کالر پاور داپلر: این روش جزئیات دقیق تر و رنگی از جریان خون را مشخص می کند. در برخی موارد مشاهده این جزئیات با روش سونوگرافی کالر داپلر تشخیص داده نمی شود. به همین دلیل از روش پاور داپلر استفاده می شود. البته توجه داشته باشید که از این روش، نمی توان برای بررسی دقیق جهت خون در شریان استفاده کرد. در این روش دامنه و شدت  سیگنال ها نشان داده می شود.

سونوگرافی کالر داپلر اسپکترال: در این روش متخصصین، با استفاده از اسکن داپلکس به بررسی جریان خون می پردازند. به تصاویر دو بعدی به دست آمده از سونوگرافی و نتایج به دست آمده از سونوگرافی داپلر،  داپلکس گفته می شود. در این روش به جای ایجاد تصاویر رنگی مانند دو روش قبل،  اطلاعات به دست آمده بر روی نمودار و با مقیاس مشخص می شود.

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

 

 

مزایای انجام سونوگرافی کالر داپلر در شاهین شهر

تشخیص سریعتر رگ های خونی، دریچه ها و جریان خون

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  سونوگرافی واژینال در شاهین شهر

مشاهده تصویر شفاف و دقیق از جریان خون در داخل قلب و عروق

بررسی سرعت و جهت جریان خون در داخل عروق

در ترکیب با سونوگرافی سه بعدی می تواند جهت بررسی حجم و درصد خون در داخل عروق موثر باشد.

 

سونوگرافی کالرداپلر در شاهین شهر

سونوگرافی کالر داپلر

 

 

علل انجام سونوگرافی کالر داپلر

تشخیص وجود لخته های خونی در داخل ساق پا و یا اندام های بدن

تشخیص مشکلات وریدی مانند واریس

تشخیص سرعت جریان خون در داخل کلیه ها

بررسی جریان خون در افراد بعد از بروز سکته مغزی

بررسی و یافتن انسداد عروق در سایر اندام های بدن مثل بازوها، گردن و ساق پا

تشخیص بیماری های مادرزادی قلبی، نقص دریچه قلب و تنگی شریان کاروتید

آمادگی قبل از انجام داپلر

خارج کردن لباس و جواهرات از ناحیه مورد نظر

اجتناب از مصرف سیگار، قلیان و سایر دخانیات، برای مدت دو ساعت قبل از انجام آزمایش: نیکوتین موجب انقباض عروق خونی می شود و بر نتیجه آزمایش تاثیر منفی می گذارد.

پرهیز از خوردن و آشامیدن برای مدت چند ساعت قبل از آزمایش

کلام آخر

انجام سونوگرافی کالر داپلر در درمانگاه شبانه روزی شهرآرا شاهین شهر، کاملا بی خطر و ایمن می باشد. خانم های باردار هم می توانند با خیال راحت از این روش استفاده کنند. این درمانگاه با کادری مجرب و مجهز به دستگاه های پیشرفته ،می تواند به تشخیص صحیح مشکلات شما، کمک شایانی کند.

 

 

سونوگرافی کالرداپلر در شاهین شهر

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *