خدمات بخش تخصصی

نفرولوژی در شاهین شهر

نفرولوژی در شاهین شهر
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

توضیحاتی در مورد بیماری نفرولوژی در شاهین شهر

بیماری نفرولوژی به بیماری های کلیوی گفته می شود. متخصصی که در آن رشته تحصیل نموده است را نفرولوژیست می نامند. نفرولوژیست بر روی بیماری ها و اختلالاتی که بر کلیه ی انسان تاثیر می گذارد مطالعه می کند.

نفرولوژی و متخصص نفرولوژی در شاهین شهر

فردی که به مطالعه در مورد بیماری نفرولوژی می پردازد را نفرولوژیست می گویند. این فرد کلیه بزرگسالان و کودکان و همچنین بیماری های مرتبط با کلیه را مورد مطالعه قرار می دهد. نفرولوژیست با تشخیص و مدیریت بیماری های کلیوی ارتباط دارد . همانطور که می دانید کلیه ها برای حفظ تعادل و نرمال مایعات و الکترولیت بدن حیاتی هستند. بیماری هایی چون : دیابت و فشار خون بالا به شدت کلیه را تحت تاثیر قرار می دهند. متخصص نفرولوژی باید بیمار را درمان کند و همچنین به مردم در مورد این بیماری آگاهی دهد.

 

 

نفرولوژی در شاهین شهر

 ( نفرولوژی و نفرولوژیست )

 

 

بیماری های مرتبط با نفرولوژیست

دیالیز – بیماری های مزمن کلیوی – نارسایی در بخش کلیه- بیماری گلومرول- سنگ کلیه- اختلال اسید- قلیایی بدن – متابولیسم مواد معدنی- اختلالات الکترولیت ها و مایعات – بیماری های حاد کلیوی- بیماری توبولو تریستی – نارسایی حاد کلیه . کسانی که دارای این نوع از بیماری ها هستند باید از دارو ها و آزمایش ها و کنترل فشار خون بالا و دیابت و عفونت ها و مدیریت در تغذیه و روند درمان بیماری های کلیوی اطلاعات و آگاهی داشته باشند.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  متخصص گوارش در شاهین شهر

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

 

 

آموزش های نفرولوژی در شاهین شهر

در بعضی از کشور ها بعد از تمام شدن دانشکده ی پزشکی عمومی یک نفرولوژیست نیاز دارد که دوره ی رزیدنتی را در دانشکده ی پزشکی به مدت سه سال بگذراند. گذراندن دوره ی داخلی سه ساله جهت گرفتن مدرک نفرولوژیست شدن اجباری است. متخصص نفرولوژی فرایند های تعویض پلاسمای خون را آموزش می بینند. همچنین متخصصان این رشته به عنوان نفرولوژیست عمومی دیالیتیک یا پیوند را نیز آموزش ببینند. سپس باید در آزمون تخصصی شرکت نمایند.

تست هایی که برای ارزیابی کلیه ها

تست هایی بسیاری وجود دارد که میتوان با استفاده از آن ها کلیه ها مورد بررسی قرار داد. این تست ها به صورت معمول یا بر روی نمونه خون هستند و یا بر روی نمونه ادرار فرد مورد نظر انجام می شوند. اولین ازمایش  نفرولوژی در شاهین شهر ازمایش خون است. الف- نرخ فیلتراسیون گلومرول : این تست اندازه تصفیه کنندگی خون توسط کلیه ها را اندازه گیری می نماید. این عدد در کسانی که بیماری های کلیوی دارند نسبت به افراد سالم کمتر است. ب- سرم کراتینین : این ماده از ماده های دفع شدنی در بدن انسان است. در افرادی که بیماری های کلیوی دارند به مقدار بسیاری وجود دارد. پ- نیتروژن اوره خون : نیتروژن نیز مانند کراتینین ماده ای دفع شونده است. اگر در خون فرد تست داده شد به مقدار زیادی دیده شود به معنای عدم عملکرد درست کلیه است.

دومین آزمایش نفرولوژی در شاهین شهر ازمایش ادرار است. الف- آنالیز ادرار :  این نمونه از ادرار می تواند مقادیر غیر عادی خون و گلوکز و پروتئین و یا باکتری را نشان دهد. ب- نسبت آلبومین / کراتینین : این آزمایش ادرار مقدار آلبومین موجود در ادرار شما را اندازه گیری می نمیاد. وجود این ماده در ادرار شما نشان از عدم عملکرد درست کلیه ها است. پ- جمع آوری ۲۴ ساعته ادرار : در این نوع از آزمایش از محتوای خاصی برای جمع آوری استفاده می شود.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  متخصص کلیه و مجاری ادراری در شاهین شهر

سومین آزمایش نفرولوژی در شاهین شهر رویه ها است. علاوه بر تمامی موارد بالا و مقایسه ی نتایج یک متخصص نفرولوژی امکان دارد با دیگر متخصصان رویه های زیر نیز همکاری نماید. الف- تصویربرداری از کلیه ها مانند : سونوگرافی و آنالیز اشعه X  شامل جایگذاری سوند دیالیز و سی تی اسکن ب- بافت برداری از کلیه ها پ- پیوند کلیه

 

 

نفرولوژی در شاهین شهر

( بیماری های کلیوی )

 

 

نفرولوژی و فشار خون بالا

فشار خون بالا یکی از بیماری هایی است که باید به شدت مراقب آن بود. چرا که اگر کنترل نشود باعث مشکلات بسیاری از جمله : حمله قلبی و سکته مغزی و .. می شود. دو عامل بسیار مهم در ابتلا به بیماری های کلیوی و نفرولوژی در شاهین شهر  فشار خون بالا و دیابت است. برای کنترل فشار خون بالا باید دو کار اساسی انجام دهید یک تغذیه خود را اصلاح کنید و دو سبک زندگی خود را تغییر دهید. سیگار نکشید. به صورت منظم ورزش کنید. از مشروبات الکلی دوری کنید. از اضافه وزن خود جلوگیری نمایید.

سخن پایانی 

شما برای انجام آزمایش های بالا و درمان نفرولوژی در شاهین شهر می توانید به درمانگاه شبانه روزی شهرآرا شاهین شهر مراجعه نمایید. در این درمانگاه بیشتر خدمات درمانی انجام می شود شما حتی می توانید به صورت اینترنتی از سایت شان نوبت رزرو نمایید.

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *