خدمات بخش تخصصی

کولونوسکوپی با بیهوشی در شاهین شهر

کولونوسکپی با بیهوشی در شاهین شهر
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی در شاهین شهر موضوعی است که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم . کولونوسکوپی کلمه ای یونانی به معنای دیدن روده بزرگ است. کولونوسکوپی روشی برای بررسی روده بزرگ است. در این روش لوله ای باریک و منعطف از راه مقعد وارد بدن بیمار می شود. این لوله مجهز به یک منبع نور و دوربین مخصوصی است که تصاویر داخل روده بزرگ را ضبط می کند یا به صورت زنده روی نمایشگر نشان می دهد. کولونوسکوپی سالانه برای افراد بالای پنجاه سال و همینطور افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده دارند توصیه می شود. برای انجام این آزمایش نیاز است تا توسط متخصص گوارش معاینه شده و در صورت نیاز برای تان تجویز شود. پیشنهاد می شود حداقل یک نفر در طول پروسه همراه بیمار حاضر باشد.

 

کولونوسکپی با بیهوشی در شاهین شهر

لوله کولونسکپی وارد روده بزرگ می شود.

 

 

کولونوسکوپی با بیهوشی

بیهوشی برای کولونوسکوپی ضروری نیست اما اکثرا کولونوسکوپی همراه بیهوشی انجام میشود. ورود این لوله به بدن می تواند احساس ناخوشایندی ایجاد کند و علاوه بر آن، انقباض های غیر ارادی روده بزرگ می تواند در فرایند اختلال ایجاد کند. کولونوسکوپی در مجموع دردناک نیست اما طبیعتا ناراحتی هایی تجربه خواهد شد. این روش کاملا امن است و با توجه به فوایدی که می تواند در تشخیص و درمان بیماری داشته باشد، عوارض جانبی آن ناچیز هستند.

 

 

 

 

 

کولون

کولون آخرین بخش روده است که به آن روده بزرگ گفته می شود. محتویات معده پس از رد شدن از روده کوچک وارد روده بزرگ می شود تا برای دفع آماده شود. اکثر اوقات غذاهایی که به خوبی هضم نشده اند در روده بزرگ تجمیع کرده و باعث ناراحتی های روده می شوند. این ناراحتی ها می توانند شامل خونریزی به دلیل آسیب به بافت روده بزرگ، نفخ شدید، عفونت، یبوست یا اسهال باشند.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  متخصص چشم در شاهین شهر

 

کولونوسکپی با بیهوشی در شاهین شهر

کولون

 

 

کاربرد کولونوسکوپی

کولونوسکوپی برای بررسی و تشخیص بیماری های روده، اکثرا سرطان روده انجام می شود. تومور های سرطانی روده با عکسبرداری اشعه ایکس قابل تشخیص نیستند. خیلی از این تومور ها در صورتی که به موقع تشخیص داده شوند، به سادگی از بین می روند.

پزشک متخصص می تواند در همان جلسه کولونوسکوپی توموری که کاملا رشد نکرده را کاملا خارج یا از آن نمونه برداری کند تا برای آزمایشات بیشتر از آن استفاده شود. سپس این نمونه توسط آسیب شناس بررسی می شود تا بیماری های احتمالی تشخیص داده شود. این فرایند حدود دو هفته زمان خواهد برد.

هنگام نمونه برداری، خطر آسیب رساندن به بافت روده بزرگ وجود دارد. با توجه به شرایط نمونه برداری آسیب های جزئی غیر قابل اجتناب هستند و حتی ممکن است روده شروع به خونریزی کند. در صورتی که آسیب جدی نباشد خونریزی مختصر خواهد بود و آسیب در مدت کوتاهی بازسازی خواهد شد و جای نگرانی نیست. در صورتی که بعد از جلسه خونریزی همچنان ادامه داشت حتما این موضوع را با پزشک خود در جریان بگذارید.

 

 

 

 

 

آمادگی های لازم جهت کولونوسکوپی در شاهین شهر

برای کارآمد بودن کولونوسکوپی نیاز است تا روده بزرگ کاملا تمیز و مسیر آن باز باشد. به همین دلیل به بیمار  توصیه می شود تا از ۴۸ ساعت قبل از شروع فرایند، از غذاهای روان مثل سوپ و آش استفاده کند. همینطور پودر های مخصوص شستشوی روده در اختیار بیمار قرار داده می شود که باید طبق دستور پزشک مصرف شود. از شش ساعت قبل از شروع فرایند بیمار باید کاملا ناشتا باشد.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  متخصص گوش حلق و بینی در شاهین شهر

حین انجام کولونوسکوپی، پرستار و پزشک متخصص در کنار شما خواهند بود و دستورالعمل هایی به شما خواهند داد که باید از آنها پیروی کنید. برای مثال لباس مخصوصی به شما داده می شود و سرم به رگ دست شما وصل خواهد شد. این سرم حاوی مواد قندی جهت حفظ قند خون و در صورت نیاز بیهوش کننده است. در صورتی که در حین پروسه احساس دفع یا هر گونه احساس ناخوشایند دیگر داشتید، می توانید از پزشک بخواهید تا آرامبخش بیشتری به شما تزریق کند. بعد از انجام آزمایش ممکن است همچنان کمی ناراحتی در روده خود احساس کنید. معمولا بعد از اتمام پروسه نیازی به بستری شدن نیست مگر اینکه خونریزی روده وجود داشته باشد.

کولونوسکوپی در شاهین شهر

برای دریافت خدمات کولونوسکوپی در شاهین شهر، می توانید به درمانگاه شهرآرا مراجعه کنید. درمانگاه شهرآرا با در اختیار داشتن دستگاه های روز دنیا و بهترین متخصصان استان اصفهان می تواند به شما در تشخیص سرطان روده بزرگ کمک کند. شما می توانید به صورت آنلاین نوبت خود را ثبت کرده و از خدمات درمانگاه شهرآرا شاهین شهر بهره مند شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۷ میانگین: ۳.۶]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *