خدمات بخش تخصصی

گچ گیری و آتل بندی در شاهین شهر

گچ گیری و آتل بندی در شاهین شهر
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

شکستن استخوان در شاهین شهر

شکستگی استخوان در هر نقطه از بدن و به هر دلیلی که باشد دردناک خواهد بود. علاوه بر آن در موارد خاص اقدام به موقع و مفید برای جلوگیری از آسیب های بلند مدت ضروری است. برای مثال شکستگی استخوان لگن نیاز به درمان خاص و به موقع دارد تا فرد قادر به راه رفتن باشد.

 

تشخیص شکستگی در شاهین شهر

شکستگی استخوان به سادگی به کمک تجهیزات پزشکی مثل دستگاه عکسبرداری اشعه ایکس قابل تشخیص است. این فناوری در تشخیص شکستگی در نقاطی از بدن کاربردی تر از بقیه است. برای مثال شکستگی استخوان دست به سادگی و به کمک معاینه قابل تشخیص است اما شکستگی انگشت پا فقط به کمک عکسبرداری قابل تشخیص خواهد بود.

 

چرا تشخیص برخی شکستگی ها با معاینه امکانپذیر نیست؟

این موضوع به دلیل محدود بودن گستره حرکتی و عدم نیاز مبرم به استفاده از انگشت های پا است. اما همین شکستگی که ممکن است درد زیادی به همراه نداشته باشد یا قابل تحمل باشد، با گذر زمان و جوش خوردن استخوان شکسته در نقطه اشتباه می تواند درد های شدید و غیر قابل تحملی به وجود آورد.

 

 

گچ گیری و آتل بندی در شاهین شهر

گچ گرفتن اندام شکسته برای جلوگیری از حرکات اضافه است.

 

 

 

گچ گرفتن در شاهین شهر

یک از اقدامات پزشکی برای استخوان شکسته گچ گیری است. تقریبا همه افراد با این فرایند آشنا هستند و حداقل فردی با دست یا پای گچ گرفته را از نزدیک دیده اند. گچ پزشکی ماده ای خاص اما مشابه گچ معمولی است و برای جلوگیری از حرکات اضافه اندام شکسته استفاده می شود.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  متخصص غدد و متابولیسم در شاهین شهر

 

 

 

 

 

گچ گرفتن در شرایط خاص

در مواردی که شکستگی شدید باشد، گچ عضو را در جای خود و با زاویه ای که نقطه شکستگی در حالت طبیعی وجود داشته باشد نگه می دارد تا استخوان شکسته به اصطلاح جوش بخورد. در موارد خفیف تر گچ گیری صرفا برای جلوگیری از حرکات اضافه و استفاده از آن عضو است. مدت زمان ماندن عضو در گچ به شدت شکستگی بستگی دارد. این زمان می تواند بین شش هفته الی یک سال باشد.

 

موارد استثنا در گچ گرفتن

گچ گیری بعضی اندام های بدن به دلایل مشخص مقدور نیست. برای مثال برای لگن شکسته امکان گچ گیری وجود ندارد. این موضوع در مورد جمجمه هم صدق می کند. در این شرایط وسیله کمک پزشکی دیگری تجویز خواهد شد.

 

 

گچ گیری و آتل بندی در شاهین شهر

آتل مخصوص برای آسیب مچ دست

 

 

آتل بندی در شاهین شهر

آتل یکی دیگر از تجهیزات کمک پزشکی است که در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرد. اگر عضوی امکان گچ گیری نداشته باشد یا شکستگی بسیار خفیف باشد، یا صرفا در رفتگی وجود داشته باشد از آتل استفاده می شود. آتل هم مانند گچ از حرکات اضافه عضو جلوگیری می کند با این تفاوت که گچ در تمام طول مدت درمان در جای خود ثابت می ماند اما آتل به سادگی باز می شود. به دلیل ریسک آسیب زدن به ساختار استخوان در شکستگی های شدید، استفاده از آتل توصیه نمی شود.

 

دلایل استفاده از آتل

رایج ترین دلایل برای استفاده از آتل در موارد شکستگی استخوان ترقوه و مچ دست یا پا است. در برخی موارد از آتل برای ثابت نگه داشتن گردن هم استفاده می شود. بهتر است استفاده از آتل بعد از معاینه توسط پزشک تجویز و نصب شود تا هرگونه خطر احتمالی بررسی شود.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  متخصص کلیه و مجاری ادراری در شاهین شهر

 

جا انداختن در شاهین شهر

اتصال دو استخوان به هم به کمک مفاصل امکانپذیر است. این مفاصل توسط تاندون ها پشتیبانی می شوند تا زیر فشار در جای خود ثابت بمانند. در موارد خاص، فشار به مفاصل باعث جابجا شدن آنها و کش آمدن تاندون ها میشود. در این شرایط قبل از هر کاری نیاز است تا استخوان ها و مفاصل به جای طبیعی خود برگردند تا فرایند بازسازی خودبخودی آنها به درستی انجام پذیرد.

 

 

 

 

 

جا انداختن به روش سنتی

در گذشته افرادی تحت عنوان شکسته بند یا اسامی شناخته شده دیگر بدون علم کافی اقدام به جا انداختن استخوان ها می کردند. این کار ممکن است در برخی موارد به خوبی انجام شود اما می تواند بسیار خطرناک باشد.

 

جا انداختن تحت نظر پزشک

پزشکان به کمک عکسبرداری اشعه ایکس، مکان استخوان ها، شکستگی ها و در رفتگی ها را بررسی می کنند و طی فرایند های خاص اقدام به جا انداختن استخوان می کنند. جا انداختن در رفتگی ها بدون بررسی عکس های رادیولوژی مثل کار کردن با چشم بسته است. این در رفتگی ها در صورتی که به خوبی جا نرفته باشند می توانند مشکلات جدی و شدید در آینده ایجاد کنند.

 

 

گچ گیری و آتل بندی در شاهین شهر

تشخیص آسیب در استخوان بندی به کمک ایکس ری انجام می شود.

 

 

شکستگی در شاهین شهر

درمانگاه شهرآرا واقع در شاهین شهر، به کمک متخصصان ارتوپدی و تجهیزات پزشکی و کمک پزشکی پیشرفته سابقه درخشانی در درمان و نگهداری شکستگی ها دارند. پزشکان و پرستاران مجرب، متعهد و دلسوز این مرکز با خدمات بیست و چهار ساعته در خدمت مردم اصفهان برای گچ گیری، جا انداختن و آتل بندی هستند. شما می توانید به صورت آنلاین نوبت خود را ثبت کرده و از خدمات این مرکز بهره مند شوید.

 

 

برای ثبت نوبت کلیک کنید

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۴.۶]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *