بیماری ها

دلایل بالا رفتن فشار خون

دلایل بالا رفتن فشار خون
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

چرا فشارخون بالا می‌رود؟

گاهی دلیل بالا رفتن فشار خون در یک فرد سالم، واکنش طبیعی به استرس و فعالیت بدنی است. اگر پس از سه بار اندازه گیری ، فشار خون از ۱۴۰/۹۰ بیشتر باشد، مشکلی به وجود آمده است. بنابراین محتمل ترین تشخیص، فشار خون بالا است.

بیماری فشار خون(BP) وضعیتی است که خون فشار زیادی بر روی دیواره رگ های خونی می آورد. فشار خون با دو عدد بیان می شود. اولین عدد (سیستولیک) نشان دهنده فشار در طول دوره انقباض قلب است و عدد دوم (دیاستولیک) طول دوره آرامش را نشان می دهد. مقدار طبیعی این اعداد، برای بزرگسالان ۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه در نظر گرفته می شود.

 

 

فشار خون بالا برای چیست

چرا فشارخون بالا می‌رود؟

 

 

 

 

برای اکثر مردم، دلیل بالا رفتن فشار خون مشخص نیست و  فشار خون بالا علائمی در آنها ایجاد نمی کند، از این رو نام دوم این بیماری را قاتل خاموش یا نامرئی می دانند.

در مراحل اولیه، اگر دلیل بالا رفتن فشار خون خود را بیابید و فشار خون خود را با مصرف منظم داروها کنترل کنید، عوارض برگشت پذیر اند. بدون پیگیری و درمان، فشار خون پیشرفته منجر به عوارض جدی در شما می شود. دیواره رگ ها آسیب می بینند، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند، متراکم تر می شوند و تغییرات آترواسکلروتیک در آنها مشاهده می شود. در اثر فشار خون، رگ های قلب، مغز، کلیه ها، اندام ها و چشم ها تحت تاثیر قرار می گیرند.

 

چه چیزی فشار خون را بالا می‌برد؟

سن

در افراد مسن، دلیل بالا رفتن فشار خون، افزایش سن است. در نوجوانان و جوانان، این بیماری می تواند ناشی از عوامل محیطی، سبک زندگی، یا وراثت باشد. عامل وراثت برای فشار خون برای پزشکان جای بحث ندارد و احتمال ارث بردن آن ۳۰ درصد است.

جنسیت

دلیل بالا رفتن فشار خون در مردان و زنان متفاوت است. در مردان به دلیل تسریع جریان خون و افزایش برون ده قلبی به دلیل فیزیولوژی طبیعی آنها، فشارخون ۵-۷ درجه بیشتر از زنان است. این اختلاف در سن ۲۰ سالگی به وضوح مشخص می شود، به طوری که در مردان میانگین فشار خون ۱۲۲ در ۷۴ میلی متر است. با این حال، با افزایش سن، وضعیت قلبی عروقی افراد تغییر می‌کند و ماهیت یکسانی بین مردان و زنان پیدا می‌کند.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  آریتمی قلبی یا جا افتادن ضربان قلب چیست؟

ژنتیک

گاهی دلیل بالا رفتن فشار خون، عامل ژنتیک است. مشخص شده است که در کودکانی که والدین آنها فشار خون دارند، این بیماری ۲.۵ برابر بیشتر از سایرین رخ می دهد.

 

 

رژیم غذایی، اصلی ترین دلیل بالا رفتن فشار خون

عامل تغذیه نیز در اغلب موارد، دلیل بالا رفتن فشار خون است. ثابت شده است که افرادی که مقادیر زیادی نمک خوراکی مصرف می کنند اغلب از فشار خون بالا رنج می برند. این به دلیل احتباس سدیم در بدن است که باعث انقباض عروق و افزایش حجم خون در گردش می شود که نهایتا به افزایش فشار خون منجر می شود.

 

 

 

 

چرا فشار خون بالا می رود

چه چیزی فشار خون را بالا می‌برد؟

 

 

 

 

ورزش و تحرک بدنی

در حالت کم تحرکی بدن، دلیل بالا رفتن فشار خون، فشرده شدن شریان های مهره ای و کمبود اکسیژن در اندام ها است. در ناحیه گردن مجموعه ای از شریان ها وجود دارد که مغز و بصل النخاع را تغذیه می کنند. این شریان ها وظیفه تنظیم پارامترهای همودینامیک را بر عهده دارد و در اثر کم تحرکی، فشار خون در آنها افزایش می یابد.

 

چاقی و اضافه‌وزن

وزن، مهم ترین دلیل بالا رفتن فشار خون در نظر گرفته می شود. اگر ااین شاخص به میزان قابل توجهی فراتر رود، می بایست اقداماتی برای کاهش عوارض و خطرات احتمالی آن صورت پذیرد. خطر ابتلا به فشار خون شریانی با وجود اضافه وزن ۲-۶ برابر افزایش می یابد، به خصوص زمانی که دور کمر افزایش می یابد و فرد به چاقی بالا تنه دچار است.

 

سیگار و الکل دلیل بالا رفتن فشار خون در بزرگسالان

هنگام کشیدن سیگار، نیکوتین و مونوکسید کربن وارد خون می شوند که نه تنها مجرای رگ های خونی را باریک می کنند، بلکه دیواره آنها را نیز تحت تأثیر قرار می دهند. این تغییرات در ترکیب با افزایش مصرف کلسترول در غذا و اختلالات چربی خون ، منجر به تشکیل لخته های خونی کلسترول در رگ های خونی و در نهایت حملات قلبی و سکته های بعدی می شوند.

گاها الکل و سایر محرک های قلب نیز می توانند دلیل بالا رفتن فشار خون باشند. قهوه و الکل محرک های قوی قلب و رگ های خونی هستند. به نظر می رسد این مواد قلب را تحریک می کنند و قلب بیش از حد شروع به کار می کند و اختلالات جدی ای در فرآیندهای متابولیک بدن رخ می دهد.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  کلسترول بالا چیست و چه عوارضی دارد؟

 

عواملی که باعث فشار خون بالا می شوند؟

بیماری فشار خون بالا یکی از عوارض جانبی برخی داروها به شمار می رود. داروهایی که می توانند دلیل بالا رفتن فشار خون باشند شامل داروهای ضد بارداری حاوی استروژن، برخی از داروهای ضد افسردگی، آمفتامین ها و سایر داروهایی هستند که برای درمان اضطراب و حملات پانیک استفاده می شوند.

 

 

 

 

بالا بودن فشار خون

دلیل بالا رفتن فشار خون در جوانان

 

 

 

 

در صورت مصرف خود سر اینگونه داروها و بدون مداخله متخصصان، بیماری فشار خون به تدریج پیشرفت می کند و منجر به ایجاد عوارضی همچون، نارسایی قلبی، حملات قلبی و سکته می شود و ممکن است تغییرات بحرانی در بدن بیمار به وجود آید.

 

دلیل بالا رفتن فشار خون در جوانان

در دوران کودکی، دیواره رگ‌های خونی خاصیت ارتجاعی بیشتری دارند، بنابراین فشار در کودکان کمتر از بزرگسالان است و در پسران و دختران یکسان است؛ این تفاوت در اواخر بلوغ ظاهر می‌شود.

 

دلیل بالا رفتن فشار خون لحظه‌ای

در عمل پزشکی مفهومی به عنوان “بحران آدرنالین” وجود دارد؛ افزایش هورمون های استرس بر عدم تعادل لحن عروقی تأثیر می گذارد و دلیل بالا رفتن فشار خون لحظه ای اند. استرس یک واکنش طبیعی به تغییر شرایط است، اما فشار خون لحظه ای زمانی اتفاق می‌افتد که استرس مزمن می‌شود و کنار آمدن با این شرایط به تنهایی دشوار است.

 

دلیل بالا رفتن فشار خون در دوران پریود

در کل دوره قاعدگی، تغییراتی در پس زمینه هورمونی رخ می دهد. در دو هفته اول تخمدان ها و غدد فوق کلیوی استروژن زیادی تولید می کنند، اما پس از تخمک گذاری و قبل از شروع قاعدگی، پروژسترون بیشتری تولید می شود که در افزایش فشار خون تاثیر می گذارد. تحت تأثیر آن، گردش خون در لگن به دلیل بزرگ شدن و گشاد شدن عروق خونی افزایش می یابد.

 

دلیل بالا رفتن فشار خون در سنین بالا چیست؟

مختل شدن تنظیم گردش خون نیز می تواند دلیل بالا رفتن فشار خون باشد. یکی از دلایل اصلی اختلال در عملکرد سیستم قلبی عروقی در سنین بالا، ضعف و شکنندگی عروق خونی است. هنگامی که خاصیت ارتجاعی آنها کاهش می یابد، دیگر نمی توانند وظایف خود را به طور کامل انجام دهند. در نتیجه، شدت جریان خون مختل شده و افزایش مداوم فشار خون (BP) رخ می دهد.

 

 

 

 

فشار خون بالا

علت افزایش فشار خون در سنین بالا چیست؟

 

 

پیامدهای این عارضه می تواند انفارکتوس میوکارد، نارسایی حاد قلبی عروقی، سکته مغزی، نارسایی کلیوی و ایجاد زوال عقل باشد. برای جلوگیری از عوارض خطرناک، لازم است برای هر گونه انحراف فشار خون به دنبال کمک پزشکی باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۴.۷]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *