دندانپزشکی

مهم‌ترین ویژگی یک خمیر دندان استاندارد

مهم‌ترین ویژگی یک خمیر دندان استاندارد
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

مهم‌ترین ویژگی یک خمیر دندان استاندارد

همانطور که می‌دانیم دهان و دندان از مهم ترین اعضای بدن ما هستند که در سلامتی ما نقش بسزایی ایفا می‌کنند. دندان‌ها در سلامتی گوارش ما سهیم هستند و عملکرد آنها در این زمینه بسیار مهم است. همچنین دندان‌ها و ریشه آنها به قسمت سر و خون راه دارند.  ایجاد آسیب و عفونت در آنها ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری به سلامت فرد وارد نماید. بنابراین توجه به سلامتی دندان‌ها و همچنین محافظت از آنها نه تنها در سلامتی دهان بلکه در سلامتی گوارش، اعصاب و سلامت عمومی بدن دارای تاثیر قابل توجهی است‌. بنابراین توجه به انتخاب خمیر دندان مناسب و استاندارد در جهت حفظ سلامت و بهبودی آنها الزامی ست‌.

 

خمیر دندان واقعی

 

انواع خمیردندان بر اساس محتویات‌آن

خمیردندان‌ها انواع گوناگونی دارند که هر یک از آن‌ها دارای محتویات و مواد اولیه مخصوص خود هستند. بنابراین هر یک از آنها کاربرد مخصوصی دارند و برای دندان‌هایی با ویژگی خاص ساخته شده‌اند. درنتیجه باید در انتخاب آنها نهایت دقت را به خرج داد.

  1. ‌دسته‌ای از خمیردندان‌ها دارای موارد و ترکیبات دارویی هستند این خمیر دندان‌ها در کاربرد‌های دارویی و همچنین ترمیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مثلا دارای هگزاکلروفن یا کلروفیل هستند. که هر یک ازین ترکیبات دارای یک خواص درمانی می‌باشند. این نوع خمیردندان‌ها ممکن است به تجویز پزشک و با هدف درمانی توصیه شوند.
  2. دسته دیگر از خمیردندان‌ها دارای مواد سفید کننده و ساینده هستند که هر دو در جهت پاکیزگی و زیبایی دندان‌ها عمل می‌کنند این خمیر دندان‌ها با ترکیباتی که دارا هستند سبب می‌شوند که دندان‌های ما سفیدتر و زیبا تر به نظر برسند، ترکیبات سفید کننده موجود درآنها به تدریج زردی و پلاک‌های رو دندان‌ها را تمیز نموده و بر زیبایی ودرخشندگی آنها می‌افزاید.
  3. گاهی نیز در برخی خمیر دندان‌ها ترکیبات خوشبو کننده طبیعی می‌افزایند که این نوع از آنها باعث خوشبویی و از بین رفتن بوی بد دهان می‌شود، البته باید اشاره کرد اگر بوی بدن دهان ناشی از پوسیدگی دندان باشد ابتدا باید به درمان دندان‌ها و سپس از خمیردندان‌های این سبک برای خوشبو شدن دهان استفاده کرد.
  4. خمیر دندان فلورایددار متداول ترین نوع خمیر دندان‌ها در بازار هستند. در زمان‌های گذشته خمیردندان‌ها دارای فلوراید نبودند اما اکنون خمیردندان‌های دارای فلوراید به فراوانی در بازار وجود دارند. این نوع از خمیردندان‌ها نیز دارای مزایای بسیار زیادی برای پاکیزگی وجلوگیری از پوسیدگی برای دندان دارند.
  5. نوع آخر و قابل توجه خمیردندان‌های سنتی یا خمیردندانی هایی که هستند در لابراتوار‌‌های خصوصی ساخته می‌شوند. این نوع خمیردندان‌ها گاهی دارای ترکیبات گیاهی موثر بر آسیب‌های دندانی هستند. گاهی دندان پزشکان برای مقاصد درمانی اینو نوع از خمیر دندان‌ها را پیشنهاد می‌کنند. این نوع نیز از بهترین انواع خمیردندان‌ها هستند.
این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  مزایا و معایب روکش دندان

 

 

 

خمیر دندان خوب

 

 

 

خمیردندان استاندارد و ویژگی‌های آن

برای انتخاب یک خمیردندان استاندارد باید ابتدا به نیاز دندان خود توجه کرد و سپس با بررسی کامل ویژگی‌های آن بهترین خمیردندان را برای دندان خود انتخاب کرده و خریداری نمود.

 

 

ویژگی‌های خمیردندان استاندارد

اولین و مهم‌ترین فاکتور در بررسی ویژگی خمیردندان استاندارد شناسایی نوع و نیاز دندان فرد است همانطور که می‌دانیم دندان‌های مختلف نیاز‌های متفاوتی دارد مثلا ممکن است گروهی از خمیردندان‌ها خاصیت سفیدکنندگی، برخی خاصیت ضدپوسیدگی، دسته دیگر خوشبو کنندگی وخواص دیگری باشند، بنابراین اولین قدم پاسخ به این پرسش است که ما به چه منظور و خمیر دندان با چه خواصی میخریم.

دومین فاکتور توجه به استاندارد‌هایی است که همواره سازمان‌های بهداشتی بر آنها تاکید دارند است. در واقع همواره باید به توصیه‌هایی که در مورد خرید خمیردندان می‌شود دقت نمود. باید توجه داشته باشیم که استاندارد‌های موجود در خمیردندان‌ها بالاترین سطح را دارد. همین امر سبب می‌شود خمیر دندان‌ها کیفیت مطلوبی داشته باشند. البته همواره باید توجه داشت که خمیردندان را از مراکز معتبر تهیه نمود‌.

 

 

خمیر دندان استاندارد

 

 

خمیردندان‌های دارای فلوراید

این نوع از خمیر دندان‌ها دارای مقادیر مناسبی از فلوراید همراه با ترکیبات دیگر در درون خود هستند، فلورایدی که در میان ترکبیات این خمیر دندان وجود دارد به حفظ مینای دندان در برابر آسیب کمک می‌کند. از مزایای دیگر این نوع از خمیر دندان کاهش روند پوسیدگی دندانی‌ست. هنگامی که فضای دهان و دندان‌ها دچار حمله و آسیب باکتریایی می‌شوند به مرور زمان شروع به پوسیدن می‌کنند. خمیر دندان فلوراید دار از تسریع این روند جلوگیری کرده و با از بین بردن باکتری در فضای دهانی به افزایش سلامت و بهداشت دهان و دندان کمک بسیاری می‌کنند.

این مقاله به شما پیشنهاد می شود :  پوسیدگی دندان‌ چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

 

 

خمیر دندان مناسب

 

 

چه خمیردندانی را انتخاب کنیم؟

  1. حاوی فلوراید باشد. باید توجه داشته باشیم که خمیردندانی خریداری می‌کنیم

دارای میزان فلوراید استاندارد باشد. میزان فلوراید استاندارد ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ ppm  می‌باشد. این مقدار علاوه بر اینکه برای محافظت از دندان‌ها ضروری است بلکه میزان دز استاندارد فلوراید است‌.

  1. حاوی ترکیبات شیرین کننده نباشد. ممکن است ترکیبات شیرین کننده‌ای که در خمیردندان استفاده می‌شود خود باعث آسیب و پوسیدگی دندان بشوند. بنابراین همواره در هنگام خرید خمیردندان این مورد را چک کنید تا حاوی ترکبیات شیرین کننده آسیب زا نباشند و در واقع ترکیبات‌شان امن باشد.

 

کلام پایانی

در انتخاب وخریداری خمیر دندان همواره باید به نکات مهمی توجه کرد. انتخاب بهترین و استانداردترین خمیردندان وابسته به نوع نیاز مصرف کننده است. برای مثال برای دندان‌های با مینای حساس ترکبیات محافظت کننده می‌تواند بهترین  انتخاب باشد. البته باید توجه کرد که اگر خمیردندانی دارای ترکبیات خاص باشد. باید به دقت محتویات‌آن را بررسی و سپس به خریداری‌آن پرداخت. خمیردندان‌های گیاهی و سنتی گاه گزینه‌ی بسیار خوبی می‌باشند. این نوع از خمیردندان‌ها دارای ترکیبات موثره گیاهی هستند. انتخاب خوبی برای افرادی به شمار می‌روند که به ترکیبات صنعتی حساسیت دارند و دچار آسیب می‌شوند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *